Se kar pojavi v glavi? Kako izberem obliko črke? Traja proces izdelave dolgo ali zelo zelo kratko?
Eden izmed mojih prvih projektov ilustrirane abecede je bil spletni projekt 36 days of Type leta 2018 (36 dni tipografije), pri katerem sodelujoči 36 dni zapored vsak dan objavijo novo črko abecede, zaključi pa se s številkami. Abeceda primeru tega projekta je sicer angleška, zato je številka malo drugačna od situacije, kjer bi risali slovensko abecedo.
Kako torej ilustrator ali oblikovalec črk sploh začne s takšnim projektom? Predvidevam, da smo se različni sodelujoči projekta lotili z različnimi strategijami, moja pa je bila prvotno takšna, da poskušam vsak dan narediti črko, ki se kolikor se le da razlikuje od tiste pred njo, pravzaprav od vseh tistih, ki sem jih pred njo že naredila. Kot vsakodnevni na novo nepopisan list. Takšen proces je odličen za kreativnost, manj impresiven pa na koncu projekta, ko vidiš, da imajo nekateri, ki so sodelovali, tako celostno izdelane abecede, da sam sebi z vsemi svojimi močmi zagotoviš, da se boš naslednje leto tega na tak način lotil tudi sam. A vseeno še vedno mislim, da je za dobrobit kreativnosti vsakodnevni nov izziv odlična naloga, ki si jo zadaš. Seveda tak projekt zahteva veliko samokontrole in tu in tam tudi odrekanja, treba je priznati, da je vsak dan vzeti si vsaj 2 uri za izdelavo črke veliko, ko ima človek poleg tega še službo in druge obveznosti. A vseeno, projekt je uspel, v nadaljevanju pa lahko pogledamo še, kako je potekal moj proces izdelave vsakodnevne črke.
Že na začetku sem se odločila, da bo tehnika projekta digitalna ilustracija, saj dopušča dosti sprememb in eksperimentiranja z oblikami in barvami.
Sama začnem z res preprosto skico, takšno, ki meni pove dovolj, komu drugemu pa mogoče zaenkrat še nič kaj dosti o tem, kako bo izpadel končni izdelek. Včasih kar na roko s svinčnikom na papir, včasih že skicozno s podobnimi čopiči kot je svinčnik v Photoshopu z grafično tablico. V primeru črke D sem vedela že takoj, da hočem, da je enostavna, z močno obliko in grafično vpadljivimi elementi. »Wowzers« pa zaradi lepšega.
2. Izoblikovanje končne oblike črke
Pomemben del izdelave ilustrirane črke je zame vektorsko dodelana oblika črke v Adobe Illustratorju. Ta izraz pomeni natančno določeno obliko črke, ki bo na koncu del ilustracije. Ko ta deluje kot element v grafičnem delu ali ilustraciji, se mora držati določenih tipografskih pravil, zato, da smo zvesti tipografiji kot vedi sami po sebi, tudi, če se odločimo, da bomo ta pravila kršili, je prav, da se jih zavedamo in jih dobro poznamo, preden se odločimo, da se jih v določenem primeru ne bomo držali. V drugi fazi torej natančno določim, kako bo oblika črke izgledala, preden nadaljujem na zabavni del eksperimentiranja.
3. Barva, tekstura in končni finiš
V zadnjem delu si lahko dovolim največ. Ko je oblika črke določena, že ta sama po sebi velikokrat pomaga pri končni odločitvi, kako bo ilustracija izgledala in kakšen bo njen karakter. Bo to močna in vpadljiva variacija črke, bo to mehkobna in nežna ilustracija, morda groteskna ali pa celo zabavna črka. Tukaj z izborom barv, teksture in dodatnih elementov na koncu dodam osebnost delu.
V primeru celotne abecede lahko tako nastane izjemno zabaven in sproščen nabor ilustriranih črk, vsake s svojim karakterjem in vizualnim sporočilom.